Perearstid soovitavad lasteaialaste köhasse ja nohusse leebemalt suhtuda
24. sept. 2022
Kui koroona-aastatel soovitati lapsi lasteaiast koju jätta ka kergema köha ja nohu korral, siis perearstide seltsi hinnangul on aeg naasta normaalse elu juurde ning see tähendab, et kui laps tunneb end hästi ja tal pole muid haigussümptomeid, ei ole köha ja nohu kollektiivi minekule takistuseks.

Perearstide 2018. aastal avaldatud juhend lapsevanematele nägi ette, et nohu ja köha ei ole vastunäidustus lasteaeda minekule, kui laps end muidu hästi tunneb ja palavik jääb alla 37,3 kraadi, kirjutab ERR. Vahepealsed koroona-aastad muutsid inimesi oma tervise suhtes palju tähelepanelikumaks ning nakkuse leviku vältimiseks soovitati nii lastel kui ka täiskasvanutel pisemategi haigusnähtude korral kindluse mõttes koju jääda.

Nüüd aga tuleks perearstide seltsi hinnangul naasta tavalise elu juurde, sest pärast mitut Covidi-aastat on olemas vaktsiinid ning varsti ka ravimid ja praegu ringlevad tüved nakkavad küll kergemini, kuid on harvem saatuslikud, eriti lastele.

“Jõudsime perearstide seltsis just järeldusele, et see meie ennevanasti tehtud juhend on täiesti asjakohane ja me võime viimaste aastate hüsteeriast tulla tagasi selle normaalsuse juurde: mitte iga nohu ja köha korral testida ja arsti juurde joosta ning usaldada ka lapsevanemaid, sest iga lapsevanem saab kõige paremini aru, millal on laps terve või haige,” rääkis perearstide seltsi juhatuse esinaine Le Vallikivi.

Ta lisas, et kui köhival või nohusel lapsel pole palavikku, kuid ta on loid ja uimane, ei tohi teda loomulikult lasteaeda viia, kuid kui ägedam aeg on möödas ja laps on rõõmus ja energiline, ei ole põhjust teda kuude kaupa kodus hoida. Järelnohu võib kesta kaks kuni neli nädalat, järelköha aga isegi kuus kuni kaheksa nädalat.