Millal jätta laps lasteaiast koju ?

Väikelaps võib haigestuda tavalistesse viirusnakkustesse 5–10 korda aastas. Selliseid nakkushaigusi esineb kõige sagedamini sügisest kevadeni. Tavaliselt kestavad nakkused mõnest päevast kuni nädalani ja nendest toibumine võib võtta veel kuni nädala. Mõned lapsed võivad sattuda aga nakkushaiguste keerdkäiku ning haigestuda kergesti ja üha uuesti. Kui tundub, et laps haigestub liiga sageli, tuleb sellest rääkida lapse arstiga. Teie lapse haigestumises ei ole süüdi teised lapsed ega nende vanemad.

Loe edasi pererstide seltsi kodulehel ilmunud artiklist.

Hatha jooga – Kirde Tervisekeskuses teisipäeviti

Alates veebruarist toimuvad Hatha jooga trennid teisipäeviti kell 18.00
Asukoht – meie keskuse II korruse saal.

Hatha jooga on meeldiv, rahulik ja põhjamaalasele sobiv viis oma keha ja meele lõõgastamiseks.
Treener Karen Kuldnokk – karenkuldnokk@hotmail.com
Oma osalemisest teata igaks juhuks ette.

Ki-Shiatsu – kas imeravim või Jaapani tervendusmeetod

Ki-Shiatsu – kas imeravim stressi vastu või traditsiooniline teaduspõhine tervendusmeetod?

Inimese keha käega puudutades puudutatakse taevast
(Novalis, saksa filosoof ja luuletaja 1772-1801).

Minu ees matil lebab inimene, selili, riietes, võõras keskealine naine, keda ma varem kunagi näinud pole. Ta tuli minu juurde ki-shiatsu teraapiasse. Ma istun põlvedel tema kõrval ja asetan oma parema käe tema alakõhule. Päike paistab läbi akna, väljast on kuulda linnulaulu, mis kuulutab saabunud kevadet. Tunda on kevadist lõhna, toas põlevad mõned küünlad.

Jätka lugemist

Kas puudutusel võib olla tervendav mõju?

Aina enam ollakse veendunud, et tervistumiseks on vaja korraga hoolt kanda nii kehakui meele eest, ning seejuures on oluline teadvustada, et nii nagu meel mõjutab keha, on kehal omakorda mõju meelele. Seetõttu on erinevad kehateraapiad ja puudutused mitte ainult füüsilist keha mõjutavad, vaid ka rahustavad ja tervendavad.

Üheks selliseks leebeks kehateraapiaks on ki-shiatsu ehk zen-shiatsu ehk meridiaanide shiatsuShiatsu (eesti k “sõrmevajutus” ) kui Jaapani ühe tuntuma teraapia alged on pärit samadest allikatest, kust pärineb ka Hiina traditsiooniline meditsiin.

Nagu nimi – zen-shiatsu – ütleb, on tegemist millegi enama kui vaid massaažiga. Zen on budistlik praktika teatud riikides ja see on seotud teatavat tüüpi meditatsiooniga. Zen-shiatsu tähendabki seda, et lisaks tavalisele terapeudi tööle, kus massöör või terapeut manipuleerib kehaga, on zen-shiatsu puhul terapeut ise meditatiivses seisundis. Toetudes nii saavutatud peenele tunnetusele ja oma praktilise kogemusele saab ki-shiatsu terapeut käte abil infot konkreetse kliendi probleemisetest tsoonidest, leides tasakaalutuse kohad. Samaaegselt sellise nn. skaneerimisega toimub meridiaanide, organite, keha tasakaalustamine, organismi isetervendamise võime taastamine.

Tänapäeval maailmas kahe tuntuma shiatsu-koolkonna arendajateks olid Tokujiro Namikochi (Namikochi-shiatsu) ja Shizuto Masunaga (Ki-shiatsu ehk Zen-shiatsu). Namikochi selgitas shiatsu’t lääne meditsiini terminite abil, pannes rõhu vaid nn neuro-lihaspunktide survele. Masunaga, soovides muuta ravimeetodeid efektiivsemaks, sidus meridiaanide teooria kaasaegse psühholoogia ja füsioloogiaga, rõhutas kõhudiagnoosi olulisust ning laiendas meridiaanide kasutusulatust ravis. Ta lõi oma koolkonna teoreetilise baasi pikaaegse kliinilise praktika jooksul.

Masunaga Ki-shiatsu põhineb idamaise meditsiini süsteemil, kirjeldades inimkeha kui võrgustikku meridiaanidest, läbi mille voolab eluenergia – Jaapani keeles Ki. Paralleelselt kasutatakse ka väljendeid zen-shiatsu ja meridiaanide shiatsu.

Ki-Shiatsu teraapiaga stimuleeritakse keha iseeneslikku paranemisvõimet, mille tulemusena paraneb organismi enda elujõud. Viimane on omakorda võtmeks haiguste võitmiseks ja ärahoidmiseks. Kui Ki vool läbi meridiaanide on sujuv, on inimene terve. Kui vool saab takistatud, inimene haigestub. Energia voolu seisundit hinnatakse Hiina duaalse yin-yang‘i kontseptsiooni järgi ning jagatakse kahte seisundisse: Kyo ja Jitsu. Ida meditsiini kohaselt on suur osa haigustest tingitud lahendamata probleemidest tulenevast stressist, mille käigus on Ki vool organismi mõnes osas häiritud, takerdunud ja organismi funktsioonid on tuhmunud. Selle tulemusena energia kuhjub teistes, Jitsu-kohtades, kus on vool liiga kiire ja organismi funktsioonid liigaktiivsed. Kui energia jätkuvalt ei liigu, blokeering süveneb ning tekivad nn “energiaaugud”, mis viivadki haigusteni. Ki-Shiatsu eesmärk on blokeerunud energia taas liikuma panna, täites “energiaauke” ja tagades energia vaba voolu ja organismi loomulikku tasakaalu.

Ki-shiatsu töötab läbi autonoomse närvisüsteemi puudutades alateadvust, on äärmiselt lõõgastava efektiga ideaalne stressimaandaja. Ta parandab vere- ja lümfiringet, korrastab siseorganite toimist, tasakaalustab lihaseid, parandab kudesid ja immuunsüsteemi. Ta võib aidata inimesi, keda vaevavad peavalud, menstruaaltsükli häired, unetus, külmad käed-jalad, seedeprobleemid, jõuetus-väsimus jpt kroonilised probleemid. Suurem stressitaluvus ja paremini töötav organism tagavad lõppkokkuvõttes inimesele suurema enesekindluse ja täisväärtuslikuma elu. Shiatsu‘t soovitatakse üha enamate haiguste raviks.

Ki-Shiatsu‘t kirjeldatakse ka kui “tähelepaneliku puudutuse kunsti”. Teda on kirjeldatud erilise sisemise austava hoiaku ja tähelepanuna kliendi suhtes. Ki-Shiatsu teraapia toimub meditatiivses lõõgastavas atmosfääris, mis võimaldab avatud kontakti patsiendi ja terapeudi vahel. Ki-shiatsu teraapia toimub põrandal ja läbi riiete, sest puudutuse mõju ei vaja otsest kontakti nahaga.

Ki-Shiatsu terapeudi koolitus

TULEKUL Ki-Shiatsu terapeutide koolituse esimene, sissejuhatav kursus (2 päeva = 16 tundi) – hind 200.-
 
Kursuse toimumise ajad:
Jõhvis: 6.-7. oktoober 2017 (Kirde Tervisekeskus)
Tallinnas: 27.-28. oktoober 2017
Tartus: 17.-18. november 2017
 
Toimumise täpne asukoht täpsustub vastavalt grupi täitumisele. Grupi suurus min 10, max 20 inimest.

Andke oma huvist teada kohe, KOHTADE ARV ON PIIRATUD

LISAINFO Ki-Shiatsu kohta: shiatsu.ee

REGISTREERIMINE: täida vorm siin

 

See kursus tutvustab Jaapanist pärit ki-shiatsu teraapiat ja tema aluseid. Kursuse läbija kuuleb selle üliefektiivse teraapia toimimise loogikatest ning saab ise kätt proovida lihtsamate ki-shiatsu teraapia võtetega. Kursuse läbinu mõistab ki-shiatsu terapeudi rolli, talle esitatavaid nõudeid ja vastava õppeprogrammi ülesehitust, mis annab talle huvi korral võimaluse edasi õppida shiatsu terapeudiks.
 
Kursus on esimene osa kauaoodatud ki-shiatsu terapeudi kutseõppest. Koolitus toimub vastavalt Eesti Kutsekoja poolt kinnitatud shiatsu terapeudi kutsestandardile.
 
KOOLITAJA: Valdo Herzmann
Ki-Shiatsu terapeut, terapeutilise massaaži terapeut;
Yasutaka Hanamura õpilane (kes on Shizuto Masunaga õpilane);
MTÜ Ki-Shiatsu Ühendus asutajaliige ja tegevjuht
 
 
KURSUSE SISU:
• Shiatsu teraapia ajalugu, koolkonnad
• Ki-shiatsu teraapia põhimõisted ja alused, seotus HTM-ga;
• Tutvume ülevaatlikult 12 põhimeridiaaniga, nende rolli ning liikumisteedega kehas;
• Proovime diagnoosimist kõhul ja seljal;
• Tutvume ja praktiseerime shiatsu venitusharjutusi, võtteid seedimise hõlbustamiseks.

Perearstid ei väljasta enam tervisetõendit kutsekoolidesse sisseastujaile

Saabumas on uus kooliaasta ja sellega seoses pöördub perearsti vastuvõtule üha rohkem kutsekoolidesse astujaid, kes vajavad sisseastumiseks tervisetõendit. Üldiselt nõutakse tervisetõendit, mis kinnitab või lükkab ümber noore sobivuse teatud elukutse õppimiseks, on ka koole, kes nõuavad väljavõtet tervisekaardist.

Eesti Perearstide Selts soovib tähelepanu juhtida sellele, et perearst ei ole pädev väljastama tõendit, mis kinnitaks või lükkaks ümber inimese sobivuse teatud eriala jaoks. Perearsti pädevuses ei ole erinevate erialadega kaasnevate riskide hindamine, Eesti Vabariigis saavad sellist sobivust hinnata vaid töötervishoiarstid.

Vastavalt andmekaitseseadusele kuulub inimese terviseinfo delikaatsete isikuandmete alla ning ühelgi koolil ei ole õigust nõuda väljavõtet õpilase tervisekaardist. Kooliõde saab vajadusel alaealiste laste perioodilise tervisekontrolli kohta käiva info kätte digiloost. Kui õpilase perearst või eelmine kooliõde ei ole digilukku vajalikke läbivaatuse andmeid sisestanud, siis võib tal paluda seda teha.

Juhul, kui ametikooli astujal esineb õppimist mõjutavaid tervisehäireid, peab sellest kooli teavitama õpilane ise (alaealiste puhul lapsevanem/eestkostja).
Ülikoolid tervisetõendeid ei nõua, ometigi õpetatakse ka ülikoolides väga vastutusrikastele erialadele tööle minevaid inimesi.

Eesti Perearstide Selts ei pea vajalikuks asjatute tõendite nõudmisest tulenevat õpilaste jooksutamist.